Bio

ARCHON ( Maciej Michalski) urodził się 26 listopada 1981 w Sycewie. Już jako dziecko kręcił teledyski i filmy kamerą vhs, w których bohaterami byli jego rodzina lub wszystko to, co go otaczało. Ogromne zamiłowanie do szeroko pojętej sztuki- malarstwa, fotografii, muzyki sprawiło, że rozpoczął studia na  Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Kierunkiem często przez niego podejmowanym w wielu działaniach artystycznych był video-art, łączony z realistycznym malarstwem. Z czasem próby te zaowocowały pierwszym filmem średniego metrażu – „Scanda” z 2003 roku, w którym połączył fascynacje malarstwem z ruchomym obrazem filmowym. Historia trzech kobiet, uwikłanych w związek myśli i ciał z muzyką Justyny Steczkowskiej stała się inspiracją do pisania kolejnych historii, tworzenia kolejnych filmów, w których światło, kolor przenikało w ukryte historie bohaterów. Tak w 2005 roku narodził się „Dom lalek„, kolejny film artysty. Jego fascynacja miniaturowym światem, detalem, kreacją odrębnej rzeczywistości uwiła historię dziewczynki, która poprzez niewinną zabawę domkiem dla lalek, odkrywa sekretne pragnienia prawdziwych ludzi.

Przez kolejne lata Archon zrealizował blisko 90 teledysków, głownie dla Justyny SteczkowskiejAnity LipnickiejBasi TrzetrzelewskiejDe Mono, Cristiny Bien, Oany Cathaliny Chitu, Ireny Jaroskiej i wielu innych twórców muzyki popularnej i alternatywnej.  Na tym polu reżyser zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepszy teledysk w Europie w 2010 i w 2011 roku.

W 2010 powstał pierwszy pełnometrażowy film – „Królowa śniegu” z główną rolą Ewy KasprzykTeresy Lipowskiej i Jarosława Sacharskiego, który łączy w sobie typową dla artysty malarskość i kompozycje kadrów z przewrotnie potraktowaną baśnią. Jest on również kompozytorem muzyki do filmu, wzbogaconej wokalizami Justyny Steczkowskiej. Za ten film otrzymał dwie nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Los Angeles.

W 2013 przyniósł premierę kolejnego filmu „Kanadyjskie sukienki” z główną rolą Anny SeniukEwy KasprzykZofii CzerwińskiejPiotra PolkaEli Jarosik Ewy Kolasińskiej. Jest to pierwszy film fabularny artysty, który odnosi się do jego korzeni, świata, z którego się wywodzi i o którym, z dystansem i przymrużeniem oka traktuje.

W 2016 roku Archon powrócił z filmem „Kukułeś”, który jak sam twierdzi, odratował ze zgliszczy. Dwie części, które miały opowiadać losy głównego bohatera Roberta, ostatecznie po 3 latach od realizacji zostały połączone w jedną całość. W filmie zagrali Piotr Polk, Iwona Bielska, Anna Seniuk i Maksymilian Michasiów.

Archon (Maciej Michalski)  graduated from the Academy of Art in Poznań. The main subject of his artistic activity was combination of video-art with realistic painting. With time these trials resulted in the feature film SCANDA in 2003, where he combined his fascination of painting with moving image. His next film was THE DOLL’S HOUSE (Dom lalek) released in 2005. In the next few years Archon has realized many video clips, mainly for Justyna Steczkowska and other artists such as Irena Jarocka, Indigo, Cristina Bien, Anita Lipnicka, De Mono. THE SNOW QUEEN (Krolowa sniegu) is Archon’s feature debut for which he also composed music enriched with Justyna Steczkowska’s voice.

In 2013 Archon directed „The Canadian Dresses”, his next feature film with main role Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Zofia Czerwińska, Karolina Dryzner.

In 2016 he came back with his another film ” The Cuccule” with main role Potrk Polk, Iwona Bielska, Anna Seniuk and Maksymilian Michasiów.